Wymieniasz płytki na własną rękę? Oto narzędzia do glazury, które musisz mieć

Wymieniasz płytki na własną rękę? Oto narzędzia do glazury, które musisz mieć

Wymiana lub położenie nowych płytek w swoim domu czy mieszkaniu najczęściej zlecamy profesjonalnej firmie, czy znajomemu fachowcowi. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby spróbować taką pracę wykonać samemu. Oczywiście nie jest to sprawą łatwą ani bezproblemową, ale bez wątpienia każdy przy odrobinie cierpliwości, chęci i poświęceniu na to odpowiedniej ilości czasu będzie umiał to zrobić. Niezastąpioną pomocą będą jednak także odpowiednie narzędzia do glazury i dzisiaj właśnie tym tematem chcemy się zająć.

Narzędzia do cięcia glazury

Zacznijmy od tego, co każdy glazurnik musi posiadać, czyli o narzędziach do cięcia glazury. Tutaj niezbędna będzie przede wszystkim ręczna maszynka do cięcia płytek. To ona pozwoli nam równo i szybko ciąć płytki, które układać będziemy w miejscach wymagających tak zwanych docinek. Kolejna sprawa to różnego rodzaju narzędzia pozwalające wykonać w płytkach otwory niezbędne przy zamontowaniu, chociażby gniazdek elektrycznych. Tutaj niezbędne okazać mogą się różnego rodzaju otwornice, koronki czy także frezy, dzięki którym na płytkach wykonać możemy łuki czy różne kalibracje oraz ukosowania. Nie sposób pominąć także elementu takiego jak tarcze diamentowe, które pozwolą nam wykonać szlifowanie płytek, ale także ułatwią wycięcie małych uskoków czy bardziej skomplikowanych docinek.

Oczywiście mówiąc o narzędziach do cięcia płytek, trzeba zaznaczyć także to, że wiele z nich można wybrać w wersjach ręcznych albo elektrycznych, wszystko zależy od naszych możliwości oraz tego, jak często planujemy wykonywać pracę układania ceramiki.

Narzędzia i elementy potrzebne do układania płytek

Samo układanie płytek byłoby bardzo trudne do wykonania, gdyby nie różne narzędzia ułatwiające właśnie to zadanie. Tutaj bardzo istotne są szczególnie narzędzia pomiarowe, bez których praktycznie zawsze popełnialibyśmy błędy wymiarowe.

Kolejna bardzo ważna sprawa podczas układania płytek to całe systemy poziomowania, w skład których wchodzą specjalne klipsy oraz kliny. Równie istotne są krzyżyki dystansowe, które pozwalają zachować jedną szerokość fug między układaną glazurą. Same narzędzia potrzebne do fugowania to także istotny element wyposażenia glazurnika.

Do tego wszystkiego dochodzą różne przyssawki albo wózki ułatwiające transportowani płytek o dużym formacie. I jeszcze jedna niezbędna rzecz, czyli mieszarka do zaprawy klejowej. Bez niej układanie płytek zajmowałoby mnóstwo czasu!

1px do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl