Dobór odpowiedniej tarczy tnącej ma bardzo duży wpływ na precyzję cięcia i szlifowania różnorodnych materiałów. Na rynku znajdziemy bardzo wiele przyrządów tego rodzaju, jednak z całą pewnością najwyższą jakością wyróżnia się tarcza diamentowa.
Do istotnych zalet tarczy diamentowej należy zaliczyć wyjątkową wytrzymałość. Nie ulega ona stępieniu tak szybko, jak inne sprzęty tego rodzaju. Co więcej, może pracować z różnymi prędkościami cięcia i z różnorodnymi tworzywami, różniącymi się między sobą grubością i twardością.
Możemy wyróżnić kilka różnych rodzajów tarcz diamentowych, które są przeznaczone do konkretnych prac. Warto więc dowiedzieć się, na co zwracać uwagę, wybierając tarczę diamentową.
Co można ciąć tarczą diamentową?
Tarcza diamentowa znajduje bardzo szerokie zastosowanie. Przy jej użyciu możemy ciąć i szlifować takie tworzywa jak:
- metal
- drewno
- ceramikę
- gres
- beton
- kamień
- klinkier
- glazura
- aluminium
Jaką tarczę diamentową wybrać?
Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że na rynku znajdziemy wiele różnych rodzajów tarcz diamentowych. Możemy dokonać prostego podziału tych przyrządów na podstawie ich najważniejszych właściwości oraz przeznaczenia:
- tarcza diamentowa z bieżnią ciągłą — jest pozbawiona tzw. ząbków, więc warstwa diamentowa nakładana jest w sposób ciągły. Dzięki temu idealnie nadaje się do pracy z materiałami twardymi, a jednocześnie kruchymi. Przyrządy tego rodzaju stanowią idealne tarcze diamentowe do gresu, glazury oraz niektórych odmian kamienia polowego.
- tarcza diamentowa segmentowa bez szczelin — wyposażona jest w ostrza zamocowane w segmentach, co znacznie zmienia zastosowanie tarczy. Przede wszystkim tego rodzaju tarcze nadają się do zastosowania z tworzywami takimi jak beton czy różnego rodzaju cegły i klinkier. Ponadto ten przyrząd świetnie poradzi sobie z materiałami kruchymi, w związku z czym tarcza diamentowa segmentowa bez szczelin bardzo często określana jest jako tarcza diamentowa uniwersalna.
- tarcza diamentowa segmentowa ze szczelinami — wyposażona jest nie tylko w segmenty, ale również specjalne szczeliny, które sprawiają, że cięcie jest stabilniejsze. Nadaje się do cięcia lekkiego betonu, miękkich cegieł i dachówek.