Skuteczne cięcie gresu. Porady i wskazówki

Skuteczne cięcie gresu. Porady i wskazówki

Podczas kładzenia płytek bardzo ważnym etapem decydującym o wyglądzie końcowym jest cięcie gresu. Właściwie nie zdarza się, żeby szerokość czy wysokość ściany mieściła równą liczbę płytek. Zazwyczaj ostatni rząd wymaga odpowiedniego skrócenia. Do tego dochodzą otwory na armaturę, rury i inne instalacje. To, jak przycięte są płytki, decyduje, czy cała ściana wygląda elegancko i schludnie.

W dużym uproszczeniu możemy wyróżnić trzy sposoby cięcia:

Narzędziami ręcznymi – tanie, ale nie zawsze precyzyjne rozwiązanie. Przy tańszych płytkach można sobie pozwolić na zabawę w ręczne cięcie, jednak przy droższym gresie, gdzie jedna płytka potrafi kosztować nawet do kilkuset złotych, szukamy narzędzi sprawdzonych i skutecznych.

Narzędziami elektrycznymi na sucho – dużo bardziej precyzyjna metoda, parametry, które są ważne przy jej używaniu to: zastosowane ostrze, prędkość obrotowa i precyzja, z jaką można manewrować. Bardzo skuteczna, może jednak prowadzić do powstawania dużej ilości pyłu.

Narzędziami elektrycznymi na mokro – analogiczny jak metoda poprzednia, jednak wspomagany jeszcze dodatkowo chłodzeniem wodnym, a co za tym idzie ograniczający pylenie.

Narzędzia do układania płytek       

Prawidłowe położenie płytek wymaga wiedzy eksperckiej i doświadczenia, ale będzie właściwie niemożliwe do wykonania bez odpowiednich narzędzi. Takim glazurniczym niezbędnikiem są: frezarki, otwornice, przecinarki elektryczne, tarcze diamentowe do gresu, przystawki na szlifierkę kątową.

Gdzie zaopatrywać się w potrzebne narzędzia?

Szukając odpowiednich narzędzi, warto zapoznawać się z ofertą sklepów specjalizujących się w tego typu oprzyrządowaniu. Możemy wtedy liczyć na wieloletnie doświadczenie i odpowiednią poradę przy wyborze. Tacy eksperci będą też dokładnie widzieć, jak powinny być transportowane ręczne maszynki do cięcia płytek, tarcze diamentowe do gresu oraz inne urządzenia, aby nie uległy uszkodzeniom w drodze. A do tego większość sklepów jest w stanie dostarczyć nasze zamówienie w dowolne miejsce na terenie kraju.

1px do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl