Metody przycinania płytek ceramicznych

Metody przycinania płytek ceramicznych

Płytki ceramiczne można przecinać za pomocą następujących narzędzi: szczypiec glazurniczych, noża szklarskiego, przecinarki ręcznej bądź elektrycznej czy piły z tarczą diamentową. Większość z nich nie wymaga wielkich nakładów finansowych, a są skuteczne i łatwo dostępne na rynku. Przeczytaj, w jaki sposób można łatwo przeciąć nimi płytki ceramiczne.

Nóż szklarski i szczypce glazurnicze

Najprostszym sposobem jest użycie noża szklarskiego, którym wyznacza się linię i następnie przełamuje płytkę wzdłuż niej. Zdarza się, że płytka przełamie się nie w tym miejscu, co chcieliśmy, wówczas powstałe nierówności usuwamy za pomocą pilnika wolframowego. Do tej metody niezbędne nam są również szczypce glazurnicze oraz szlifierka kątowa z tarczą diamentową (notabene potrzebna przy każdym sposobie cięcia płytek). Na tej samej zasadzie działają szczypce glazurnicze do cięcia płytek, które następnie należy wygładzić wspomnianą wyżej szlifierką kątową.

Przecinarka ręczna i elektryczna

Za pomocą przecinarki, zarówno ręcznej, jak i elektrycznej, rysujemy linię na płytce wzdłuż której ma przejść przecięcie. Przecinarka elektryczna jest to już jednak spory wydatek, ale zaawansowany technologicznie, który zapewnia najwyższą jakość cięcia. Kółko tnące znajdujące się na niej wykonuje cięcie w wyznaczonym przez nas miejscu. Krawędzie płytki można później wyszlifować szlifierką kątową z tarczą diamentową. Trzeba to jednak robić dość ostrożnie, aby przypadkiem nie uszkodzić płytki. W naszym sklepie znajdziesz modele przecinarki elektrycznej firmy Raimondi, Rubi i Sigma.

Piła z tarczą diamentową

Najdroższa metoda to przycinanie płytek za pomocą piły z tarczą diamentową. Na rynku dostępne są modele z nieruchomą oraz ruchomą tarczą. W zależności od tego różni się sposób jej używania. W przypadku piły z nieruchomą tarczą należy przesuwać płytkę wzdłuż krawędzi tnącej, zaś w modelach z ruchomą tarczą musimy sterować samą tarczą w celu przecięcia płytki. Cięcie z wykorzystaniem piły nie brudzi kafelków, ponieważ zapobiega temu tarcza, która jest chłodzona wodą.

1px do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl