Układanie płytek na ścianie – porady

Układanie płytek na ścianie – porady

O czym należy pamiętać podczas układania płytek na ścianie? Najpierw trzeba zacząć od zakupu odpowiednich płytek i rozsądnie rozplanować ich ułożenie.

Wybór płytek

Na ścianach na ogół najlepiej prezentują się duże kafelki. Wybór ich wielkości zależy od wielkości pomieszczenia i jego charakteru. Przy skosach i załamaniach lepiej będą wyglądać płytki o mniejszych rozmiarach, a do łazienki czy kuchni będą pasować inne wzory. Jak obliczyć, ile płytek potrzebujemy do wyłożenia ścian w danym pomieszczeniu? Należy obliczyć ich powierzchnię kwadratową, a następnie zwiększyć ją o mniej więcej 10-15 procent. Dlaczego? Często zdarza się, że kilka płytek ulega zniszczeniu podczas transportu czy przez nieuwagę podczas układania na ścianie. Dlatego warto kupić ich nieco na wyrost, a także zaopatrzyć się w niezbędne narzędzia do glazury.

Układ płytek na ścianie

Przechodzimy do planowania rozłożenia płytek. Pamiętajmy, że zawsze zaczynamy układać je od samej góry. W ten sposób, gdy płytki nie zmieszczą się nam w całości przy podłodze, będzie można je przyciąć i tym samym nie zniszczyć charakteru całej aranżacji. Jeśli wiemy jednak, że na ścianie będą tylko płytki w całości, to ich układanie zaczynamy od dołu. Warto przyjrzeć się na początku ścianie, która ma dużo otworów, typu drzwi czy okno i rozplanować na kartce układ płytek. W tym miejscu trzeba zastanowić się nad wielkością spoiny, która będzie łączyć kafelki ze sobą. Grubość powinno dopasowywać się do wielkości płytki w ten sposób, aby całość wyglądała estetycznie i harmonijnie. Im większy kafelek, tym większa powinna być spoina. Po ułożeniu płytek należy zafugować spoiny – to już ostatni etap pracy. Potrzebna jest nam do tego zaprawa cementowa. Do fugowania przystępujemy po upłynięciu doby od związania zaprawy klejowej, a następnie oczyszczamy spoiny i zwilżamy je wodą. Teraz możemy nakładać przygotowaną zaprawę, a po upływie 10 minut zwilżyć te miejsca wilgotną gąbką.

1px do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl