Jak wybrać idealną przecinarkę do glazury?

Jak wybrać idealną przecinarkę do glazury?

Prawidłowe układanie płytek wymaga nie tylko fachowej wiedzy, ale również właściwie dobranego sprzętu. Jednym z przydatnych narzędzi, które umożliwią nam obróbkę, jest przecinarka do glazury. Jak wybrać odpowiednią przecinarkę do glazury?

Na co zwracać uwagę, wybierając przecinarkę do glazury?

Najważniejszą kwestią jest dobór odpowiedniego sposobu działania narzędzia. Pod tym względem wyróżniamy dwa rodzaje przecinarek:

  • przecinarka ręczna, która nie wymaga konieczności podłączania do prądu czy używania wody
  • przecinarka elektryczna, która wyposażona jest w silnik, wprawiający w ruch tarczę i umożliwiający cięcie płytek nawet o dużych rozmiarach

W drugiej kolejności należy zwrócić uwagę i długość i głębokość cięcia. Odpowiednia długość zagwarantuje obróbkę płytek o najpopularniejszych wymiarach wzdłuż dłuższego boku, a także po przekątnej. Głębokość informuje nas o maksymalnej grubości ciętego materiału.

Kolejna kwestia to chłodzenie. Elektryczne przecinarki do glazury możemy podzielić na dwa rodzaje: dolnowrzecionowe (przystosowane do cięcia na sucho) i górnowrzecionowe (z chłodzeniem wodnym).

Następnie trzeba wziąć pod uwagę prowadnicę. Prowadnica prowadzi tarczę tnącą. W zależności od modelu i producenta stosuje się różne systemu, które wpływają na komfort cięcia i żywotność poszczególnych elementów. Przecinarki mogą być wyposażone w prowadnicę równoległą (do cięcia wzdłuż płytki) i prowadnicę kątową (stała - do cięcia po przekątnej lub nastawna - do cięcia pod kątem 22,5 do 45 stopni).

Bardzo duże znaczenie ma również moc silnika. Im wyższa moc silnika, tym stabilniejszą pracę oferuje przecinarka. Dodatkowo większa moc pozwala również na łatwiejszą obróbkę grubych materiałów.

Bardzo ważnym elementem każdej przecinarki do glazury jest tarcza diamentowa. Prawidłowy dobór tarczy gwarantuje komfortowe i estetyczne cięcie. Jeśli planujemy wykonywać różnorodną pracę, dobrym rozwiązaniem może okazać się tarcza uniwersalna, która zapewnia szybkie cięcie, chociaż nie zapewnia takiej jakości jak tarcza dopasowana do specyfiki obrabianego materiału.

1px do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl