Jak przygotować się do układania płytek?

Jak przygotować się do układania płytek?

Przed ułożeniem płytek należy odpowiednio przygotować materiały oraz narzędzia niezbędne do realizacji prac. Sam proces układania płytek musi przebiegać zgodnie z określonymi zasadami. Ważne jest nie tylko właściwe przygotowanie podłoża, ale też staranność i precyzja wykonania.

Właściwe przygotowanie materiałów i narzędzi

Oprócz odpowiednio dobranych płytek potrzebujemy również właściwego kleju. Większość klejów do płytek do uniwersalne preparaty, którymi można przymocować elementy ceramiczne i gres, a także klinkier czy nieodbarwiany kamień. W niektórych przypadkach niezbędne jednak będzie zastosowanie specjalistycznych klejów.

Niezbędne są również zaprawy i masy do fugowania. Najczęściej stosuje się cementowe zaprawy spoinujące. Do okładzin wykonanych na podłożu ogrzewanym lub niestabilnym (np. drewno, słabe tynki mineralne) i do spoinowania płytek wielkoformatowych, stosujemy elastyczne fugi klasy CG2WA, np. epoksydowe. Spoinowanie kamienia naturalnego powinno odbywać się przy pomocy spoiny cementowej o krótkim czasie wiązania. Szybkie wiązanie może zmniejszyć ryzyko powstawania przebarwień na krawędziach płytek i pozwoli na znacznie szybsze wykonanie prac. Warto też zaopatrzyć się w silikon sanitarny, który stosowany jest w wewnętrznych narożach okładziny i między nią a wanną, umywalką i brodzikiem. Silikony wykazują znacznie lepsze właściwości w tym przypadku niż tradycyjna fuga. Dostępne są jako produkt uzupełniający masę spoinującą i mają identyczny kolor jak ona. Do łazienek i kuchni zawsze powinniśmy wybierać masy spoinujące o mniejszej nasiąkliwości. W kuchni, zwłaszcza do spoinowania płytek nad blatem, dobrze zastosować dwuskładnikową fugę epoksydową, która nie jest nasiąkliwa, a wykazuje wysoką odporność na różnego rodzaju zabrudzenia.

W procesie układania płytek bardzo ważnym etapem jest cięcie i szlifowanie płytek. W tym przypadku należy zaopatrzyć się w niezbędne narzędzia. Do cięcia płytek najwygodniejsza jest elektryczna pilarka wyposażona w tarczę podobną jak w szlifierkach kątowych. Sprawdzą się jednak również ręczne maszynki do cięcia płytek. Nieregularne linie wycina się szczypcami glazurniczymi. Niekiedy niezbędne jest również szlifowanie płytek w celu wyprofilowania krawędzi narożnika ściany. Do szlifowania przyda się kamień szlifierski lub odpowiednia szlifierka elektryczna.

 

1px do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl