Jak można wykonać łuki na płytkach ceramicznych?

Jak można wykonać łuki na płytkach ceramicznych?

Podczas wykładania ścian płytkami, glazurnik staje przed koniecznością wycięcia w nich łuków, by wnętrze ładnie się prezentowało. Wycięcie łuków dodaje elegancji pomieszczeniu. Nie jest to zadanie bardzo proste, bo wymaga wiele precyzji. Najpierw glazurnik wyznacza na płytkach linie cięcia. Musi to zrobić naprawdę dokładnie. Następnie specjalnym narzędziem docina każdą płytkę do łuku, szlifierką kątową. Zastosowanie frezarki Raimondi jest również dobrym rozwiązaniem, ponieważ urządzenie umożliwia łatwe dopasowanie płytek do kształtu pomieszczenia, więc łuki będą dobrze się prezentowały. 

Zanim kupimy płytki ceramiczne, sprawdźmy parametry techniczne. Płytki ścienne i podłogowe, oczywiście mają nam się podobać, ale najważniejsza jest ich jakość. Jest tak duża Liczna ilość wzorów, wymiarów i barw, że możemy dobrać glazurę taką, jaką tylko chcemy. Natomiast odpowiedni kształt jesteśmy w stanie z pomocą odpowiednich narzędzi, jakie zakupimy w firmie WSsystem, dociąć. Dobry towar kosztuje tak, ale warto dołożyć parę złotych i mieć zagwarantowane, że nie będą pękać i ścierać się, w przypadku podłogowych. Remont łazienki jest zawsze najdroższy, bo wiąże się bardzo często z wymianą hydrauliki, a nawet jej przerobieniem, malowaniem montażem armatury. Skoro już inwestujemy pieniądze, kupmy takie płytki, żebyśmy byli z nich zadowoleni i by przez lata użytkowania nie straciły na jakości.

 

Jakie płytki położyć w domu, na balkonie i na tarasie?

Płytki podłogowe w domu muszą spełniać inne wymagania niż położone na zewnątrz — na taras i na balkonie. Kafle na podłogę we wnętrzach dobieramy do ścian, jak w przypadku łazienki i kuchni, żeby całość wyglądała estetycznie. Jednak musimy pamiętać o kilku istotnych sprawach. Płytki podłogowe muszą być trwałe, czyli odporne na zarysowania oraz antypoślizgowe, czyli bezpieczne. Ważnym parametrem jest odporność na zabrudzenia, żebyśmy nie mieli plam na podłodze. Podczas tarcia środkami chemicznymi, możemy uszkodzić terakotę. Płytki podłogowe przede wszystkim w łazience powinny być odporne na wodę i wilgoć, istotna jest więc niska nasiąkliwość. Jeśli natomiast kupujemy płytki na balkon lub taras poza wspomnianymi cechami, muszą być dodatkowo odporne na czynniki atmosferyczne, czyli mrozoodporne.

Jak wycinać łuki w płytkach ceramicznych?

Podczas wykładania ścian płytkami, glazurnik staje przed koniecznością wycięcia w nich łuków, by wnętrze ładnie się prezentowało. Wycięcie łuków dodaje elegancji pomieszczeniu. Nie jest to zadanie bardzo proste, bo wymaga wiele precyzji. Najpierw glazurnik wyznacza na płytkach linie cięcia. Musi to zrobić naprawdę dokładnie. Następnie specjalnym narzędziem docina każdą płytkę do łuku, szlifierką kątową. Zastosowanie frezarki Raimondi jest również dobrym rozwiązaniem, ponieważ urządzenie umożliwia łatwe dopasowanie płytek do kształtu pomieszczenia, więc łuki będą dobrze się prezentowały. Glazurnicy z dużym doświadczeniem, wykonują cięcia łukowe, bez pojedynczych docinań, po tzw. prostej. Mają wprawę i potrafią stabilnie prowadzić sprzęt do cięcia.

Na co uważać przy wycinaniu łuków w płytkach?

Łuki łatwiej wyciąć w płytkach ceramicznych niż w twardszych np. gresowych. Tak jak w ceramice można ciąć kilka sztuk jednocześnie, to przy gresie takiej już możliwości nie ma. Z płytkami gresowymi jest spory problem i prace trwają dłużej. Trzeba je ciąć bardzo umiejętnie, żeby nie przeciąć płytki lub jej wyszczerbić. Szlifowanie krawędzi łukowej należy wykonywać bardzo ostrożnie, żeby nie zniszczyć powierzchni szkliwionej. Pomocny jest nóż szklarski lub otwornica do wycięcia kółka, by później przełamać płytkę na pół. Szczypcami glazurniczymi można odłamywać małe fragmenty płytek. Można nimi przycinać płytki po łukach czy też robić w nich otwory o dużej średnicy. Zastosowanie odpowiednich akcesoriów pozwala na bezproblemowe nadanie płytkom określonych kształtów.

 

1px do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl