Sprawdź, jakie są najczęściej popełniane błędy, których należy się wystrzegać przy układaniu płytek. Wiedza ta pomoże Ci również przypilnować fachowca wykonującego pracę w Twoim domu.
Niezbyt dokładne przygotowanie podłoża
Jest to chyba najczęstszy błąd popełniany przez glazurników. Podłoże pod okładzinę z płytek ceramicznych powinno być oczyszczone i osuszone. Glazurnik powinien zatem usunąć z niego kurz czy stary klej. W przeciwnym razie zmniejszy się przyczepność kleju, a tym samym obniży jakość całej okładziny. Podłoże powinno być także zagruntowane i nie posiadać żadnych ubytków, a stara warstwa, jeśli istnieje, musi być dokładnie zdjęta. Źle przygotowana powierzchnia pod okładzinę skutkuje bowiem odspojeniem lub pękaniem płytek w przyszłości.
Źle przygotowana zaprawa klejowa
Producent zaprawy klejowej zawsze podaje, w jakich proporcjach należy wymieszać ją z wodą. To ważne, by robić to według instrukcji podanej na opakowaniu. Przygotowana zaprawa powinna być następnie dokładnie wymieszana. Zaleca się, aby odczekać kilka minut od mieszania, a później powtórzyć czynność ponownie. W przeciwnym razie jej jakość mocno spadnie, a więc zaprawa będzie trudniej i dłużej przyczepiała się do podłoża.
Niewłaściwe nakładanie zaprawy klejowej
Kolejny najczęściej popełniany przez glazurników błąd to nieumiejętne nakładanie zaprawy klejowej na podłoże, jak i na płytkę. Trzeba w taki sposób nakładać klej, aby wychodził on poza krawędzie kafelka. Jego nadmiar można później łatwo usunąć, gorzej, gdy jest go zbyt mało. Warstwa zaprawy klejowej nie może być zbyt cienka, zwłaszcza w łazience czy na balkonie, ponieważ w przypadku, gdy do pustej przestrzeni dostanie się woda, płytki zaczną po prostu pękać i odpadać. Podsumowując, nakładanie płytek nie powinno być wykonywane zbyt szybko, tylko dokładnie i powoli, aby okładzina zachowała swój estetyczny wygląd na długi czas.