Płytki są bardzo cenionym materiałem, stosowanym zarówno w mieszkaniach i domach, jak i w obiektach użyteczności publicznej. Końcowy efekt zależy jednak nie tylko od jakości produktu, ale również od metody wykorzystanej do ich ułożenia. Jedną z popularnych technik jest tzw. metoda wibracyjna. Na czym ona polega? Temat ten omawiamy w naszym artykule.
Na czym polega wibracyjne układanie płytek?
Nowoczesna metoda wibracyjna polega na takim oddziaływaniu na powierzchnię, by płytki doskonale przylegały do podłoża.
Poszczególne etapy procesu to:
- zwilżeniu nośnej płyty konstrukcyjnej i rozprowadzenie środka wiążącego,
- stworzenie zaprawy o odpowiednim czasie wiązania, rozprowadzenie jej, wyrównanie i przygotowanie pod płytki,
- przygotowanie zawiesiny z kleju, cementu, wody i specjalnego mleczka – nałożenie jej na powierzchnię za pomocą pacy zębatej,
- ułożenie płytek na łączeniach krzyżowych lub w mijankę,
- podlanie całości wodą,
- przeprowadzenie wibrowania – wykorzystywane są wibratory walcowe,
- zalanie świeżo zawibrowanej posadzki wodą.
Kolejnym etapem jest czyszczenie gotowej powierzchni zgodnie z zaleceniami producenta. Nie należy dokonywać tego jednak wcześniej niż dziesięć dni po ułożeniu podłogi.
Jakie są główne zalety powierzchni wibracyjnych?
Wykorzystywanie metody wibracyjnej ma wiele zalet. Na uwagę zasługuje m.in. wysoka twardość powierzchni, odporność na ścieranie, niska zawartość spoin, stabilność powierzchni, szybkość i wydajność techniki oraz estetyka efektu końcowego.
Metoda wibracyjnego układania płytek świetnie sprawdzi się szczególnie w przypadku dużych powierzchni, które muszą zostać ułożone w szybkim czasie. Można ją wykorzystać nawet w ogromnych obiektach, takich jak kuchnie komercyjne, warsztaty, magazyny, supermarkety, centra handlowe i różnego typu zakłady przemysłowe.