Krzywe ułożenie płytek na ścianie. Co poszło nie tak?

Krzywe ułożenie płytek na ścianie. Co poszło nie tak?

Podczas układania płytek, przytrafić się nam mogą różnie problemy. Czasem wydaje nam się, że postępujemy zgodnie z zaleceniami i przestrzegamy powszechnie panujących zasad układania płytek, a finalnie efekt nie wygląda zadowalająco. Zdarza się, że płytki na ścianie są krzywe. Co jest więc przyczyną takiego stanu rzeczy? Źródeł tego problemu może być kilka, warto więc poznać przyczyny, które mogą mieć wpływ na wygląd ułożonych przez nas płytek na ścianie.

Błędy popełniane podczas układania płytek

Krzywe płytki na ścianie mogą być wynikiem szeregu błędów, które popełnimy w trakcie prac budowlanych. Tego typu błędy zdarzają się zarówno początkującym majsterkowiczom, jak i doświadczonym glazurnikom. Podstawowym problemem, który wpływa na jakość płytek na ścianie, jest złe przygotowanie podłoża. Musi ono zostać dokładnie oczyszczone z wszelkich zanieczyszczeń, takich jak brud, kurz czy resztki wapna. Inaczej bowiem zaprawa klejowa nie będzie odpowiednio trzymała płytek i mogą one przekrzywiać się w trakcie układania.

Należy także zwrócić uwagę na równość podłoża. Jeżeli na ścianie będą znajdować się jakiekolwiek wybrzuszenia lub ubytki, których nie uzupełnimy lub nie wyrównamy, musimy liczyć się z tym, że położone taką powierzchnię płytki nie będą równe.

Kluczowe jest także przygotowanie zaprawy klejowej. Wykonując tę mieszankę, trzymajmy się zaleceń na opakowaniu. Jeżeli bowiem mieszanka będzie zbyt rzadka, płytki mogą „rozjeżdżać się” na ścianie. Warto więc odczekać chwilę, by upewnić się, że klej ma właściwą konsystencję.

Przyjacielem każdego glazurnika powinna być poziomica. Bez dokonania odpowiednich pomiarów i wyliczeń, niemożliwe będzie dokładne rozplanowanie ułożenia płytek na podłożu.

Każda z wcześniej wymienionych czynności, może przyczynić się w większym lub mniejszym stopniu do prawidłowego ułożenia płytek. Jeżeli chcemy, by płytki na ścianie ładnie się prezentowały, a efekt był trwały, powinniśmy przestrzegać zasad, które są gwarancją solidnego efektu.

1px do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl