Jak wybrać otwornicę/frezę?

Jak wybrać otwornicę/frezę?

Otwornica, inaczej nazywana frezą, to jedno z akcesoriów potrzebnych przy pracach glazurniczych. Montuje się je przy wiertarkach czy szlifierkach. Umożliwia cięcie otworów na różnego rodzaju materiałach. Jak zatem wybrać tę odpowiednią?

Otwornica tradycyjna

Otwornicę powinniśmy przede wszystkim wybierać pod kątem materiału, w którym chcemy wyciąć otwory. Informacja ta musi być podana przez producenta. Otwornica może być wykonana z różnego rodzaju materiału oraz cechować się rozmaitym kształtem kół zębatych i odmienną głębokością wiercenia. W jej skład wchodzą koronki, które bardzo łatwo można wymienić. Zęby natomiast mogą mieć różną wysokość, a ich ilość w otwornicy również może być różna. Zasada jest ogólnie taka: im materiał otwornicy jest twardszy, tym twardsze materiały będzie ona przycinać. Tyczy się to tradycyjnej otwornicy, bowiem oprócz niej na rynku dostępna jest także otwornica elektryczna.

Typy otwornicy tradycyjnej

Zasadniczo ze względu na rodzaj przycinanego materiału wyróżnia się otwornicę do: gresu, betonu, drewna, blachy, szkła i styropianu. Przy pracach glazurniczych sprawdzą się te, które służą do wykonywania łuków na płytkach ceramicznych, są przystosowane do ukosowania płytek czy kalibrowania ich pod kątem 90 stopni albo po prostu są otwornicami do gresu. Frezy muszą być bardzo precyzyjne i nie powodować pękania płytek podczas wykonywania otworów. Mogą służyć do przycinania na mokro bądź sucho. Warto zapoznać się z ofertą marki Raimondi na naszej stronie internetowej – posiadamy szeroki wybór różnego rodzaju otwornic.

Otwornica elektryczna

Jest dosyć rzadko używana, ponieważ ma wąskie zastosowanie praktyczne. Częściej stosuje się te tradycyjne. Powód? Są po prostu bardziej uniwersalne. Jeśli chcemy jednak zakupić otwornicę elektryczną do glazury należy wybierać tę, której płytka ma mniej niż 4 mm.

1px do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl