Układanie samodzielne płytek nie musi być ani stresujące, ani kosztowne. W przypadku prac glazurniczych czy to wykonywanych przez fachowców, czy okazjonalnie przez domowe „złote rączki” największym problemem „do przeskoczenia” jest możliwie bezstratne cięcie płytek. Dziś podpowiemy jak uniknąć odprysków przy cięciu płytek? Jakie narzędzia dobrać w zależności od rodzaju płytek, na jakie będą podlegały montażowi.
Czy można uniknąć cięcia płytek podczas prac glazurniczych?
Podstawową zasadą doboru rozmiaru płytek jest takie ich dobranie, aby aranżowana przestrzeń wpasowana była maksymalnie w dane miejsce. Mimo spędzenia długich godzin nad obliczeniami szerokości i wysokości płytek mało prawdopodobne jest, że uniknie się cięcia płytek. W przypadku ceramiki niezwykle ważne jest precyzyjne cięcie. Tylko one bowiem nie powoduje powstania strat na poziomie estetyki płytki i tym samym efekcie wizualnym całości prowadzonych prac glazurniczych.
Od czego uzależnić dobór narzędzi do cięcia płytek?
Aby uniknąć odprysków przy cięciu płytek nie tylko trzeba umieć używać danego elektronarzędzia glazurnicze, ale też wiedzieć jakie narzędzia do cięcia i obróbki ceramiki wybrać. Kluczem będzie dobór narzędzi do twardości płytek. W zależności od miejsca przeznaczenia dane płytki będą odznaczały się większą lub mniejszą twardością. Najbardziej miękkie i tym samym łatwe w obróbce są płytki ścienne. Trudniej obrabialne, podatniejsze na odpryski będą płytki podłogowe, gres (zarówno szkliwiony, jak i nieszkliwiony) oraz klinkier.
Jaki sprzęt wybrać?
Do cięcia płytek należy wybrać urządzenia o optymalnej względem ciętego materiału mocy. Jednak sama przecinarka elektryczna to nie wszystko. Kluczem do perfekcyjnego cięcia bez odprysku będzie dobór odpowiedniej do urządzenia i do ciętej płytki tarczy. Mając „dobrane” te dwa elementy, trzeba jeszcze popracować nad techniką cięcia. Przy elektronarzędziach do glazury średniej mocy ok. 800W zaleca się wolną pracę, która w połączeniu z wysokiej jakości tarczą pozwoli uniknąć „strzępień na płytce” i odprysków.
Dobrze dobrana maszynka do glazury pozwoli na wykonanie precyzyjnych i gładkich cięć. Jednak aby ją dobrze wybrać, należy szczerze odpowiedzieć sobie na parę pytań. Chcąc kupić dobrą maszynkę do glazury, trzeba określić częstotliwość jej użytkowania, format płytek i to, o czym już pisaliśmy rodzaj (czyt. twardość) danej płytki. Do wyboru są urządzenia jednoprowadnicowe i dwuprowadnicowe, jak również maszyny z możliwością doposażenia ich w kątownik (stały, obrotowy), łamacz jedno lub wielopunktowy. Takie swego rodzaju „kombajny glazurnicze” eliminują ryzyko pylenia podczas cięcia, a możliwość doboru parametrami technicznymi każdego elementu budowy przecinarki do glazury sprawia, że cięcie jest maksymalnie precyzyjne, i co najważniejsze dokładne, bez jakichkolwiek odprysków.
A co z odpryskami w gresie?
Używając do cięcia glazury szlifierek, żeby uzyskać ten sam efekt gładkiej krawędzi w gresie, należy dobrać odpowiedniej jakości tarczę diamentową. Tarcza do gresu musi być odpowiednio twarda, najlepiej tłoczona „na gorąco” i odpowiednio profilowana. Diamentowe ziarna pozwalają na dokładne cięcie z minimalną ilością wykruszeń, pod warunkiem pilnowania odpowiedniego tempa pracy, a mianowicie niewymuszony, delikatny powolny posuw i stabilne podparcie płytek z obu stron tarczy.