Jak działają łamaki do płytek?

Jak działają łamaki do płytek?

Przecinarka ręczna i przecinarka elektryczna to dwa najskuteczniejsze narzędzia do cięcia płytek. Ręczne przecinarki do płytek są wygodniejsze i łatwiejsze w użyciu, ale można je stosować wyłącznie do prostych cięć. Elektryczne przecinarki wymagają natomiast więcej czasu na cięcie płytki, ale są znacznie precyzyjniejsze i pozwalają wyciąć dowolny kształt. Sprawdźmy, czym różnią się te dwa urządzenia i w jaki sposób działają.

Ręczne przecinarki do płytek

Ręczne przecinarki do płytek są z natury łatwiejsze w ustawieniu i obsłudze niż przecinarki elektryczne – wystarczy umieścić płytkę w nożu, oznaczyć miejsce łamania, następnie użyć przecinarki. Niektóre twardsze płytki porcelanowe mogą być trudne do nacięcia, dlatego zaleca się użycie wytrzymałego kółka nacinającego, które ma tendencję do wcinania się głębiej w powierzchnię płytki, umożliwiając łatwe i dokładne cięcie. W przypadku płytek ceramicznych twardszy lub głębszy rys może spowodować uszkodzenie delikatnej glazury na płytce, dlatego zaleca się lżejsze nacięcie za pomocą kółka punktowego 6 lub 8 mm.
Ręczne przecinarki do płytek sprawdzają się najlepiej w przypadku małych płytek kuchennych, projektów z wieloma prostymi cięciami i sytuacji, w których użycie elektrycznej przecinarki do płytek jest nieodpowiednie ze względu na ograniczenia przestrzeni.

Przecinarki elektryczne

Elektryczne przecinarki do płytek są najczęściej wykorzystywane do projektów, w których ręczne przecinarki nie mogą być zastosowane ze względu na zbyt małą moc cięcia. Elektryczne przecinarki do płytek mogą z łatwością ciąć twardsze materiały. Tarcza diamentowa pozwala ciąć najtwardsze odmiany płytek – także te wykonane z kamienia naturalnego.
Podczas gdy ręczne przecinarki do płytek mogą ciąć wyłącznie w linii prostej, elektryczna przecinarka jest w stanie wykonać cięcia w kształcie litery L i U oraz wycinać wkładki, np. do gniazd. To rozwiązanie rekomendowane do dużych projektów budowlanych, które znacznie przyspiesza prace budowlane i pozwala uzyskać najlepsze efekty przy minimalnym nakładzie sił.

1px do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl