Jak ciąć duże formaty? Porady i wskazówki

Jak ciąć duże formaty? Porady i wskazówki

Zyskujące coraz większą popularność płytki wielkoformatowe są na pewno innowacyjnym i nieszablonowym rozwiązaniem stosowanym w urządzaniu wnętrz. Niesie to jednak za sobą konieczność nakładu większej i specjalistycznej pracy, ze względu na gabaryty materiału. Jak i czym należy ciąć duże formaty?

Potrzebne narzędzia 

Należy pamiętać, że do wykonania naszej pracy niezbędne będą narzędzia do cięcia wielkoformatowego

Ścienne płytki ceramiczne i gresowe o długości 90-125 cm będą wymagały prostego cięcia, dlatego można tutaj skorzystać z przecinarek ręcznych. W przypadku cięcia dużych płyt gresowych, których grubość sięga 20 mm, a sam materiał jest bardzo twardy, wymagane jest zastosowanie sprzętu ze znaczną siłą łamania.  

Możemy mieć również do czynienia z płytkami długimi, o stosunkowo małej grubości około 5 mm. Przykładem mogą być spieki kwarcowe, podczas cięcia których, należy użyć przecinarki o długich prowadnicach, zapewniając stabilne i pewne cięcie. Nie należy również zapominać o takich rzeczach jak stół modułowy i przystawka na szlifierkę kątową, które zdecydowanie ułatwią nam przeprowadzenie cięć.

Jak wykonać cięcie?

Jest to czynność, którą należy wykonać wyjątkowo precyzyjnie. Płynnym i zdecydowanym ruchem prowadzimy ostrze od samej krawędzi. Kolejnym krokiem będzie ostrożne łamanie materiału, które najlepiej jest zacząć od podłożenia długiej, wąskiej deski pod spiek. Następnie, używając kleszczy, ściskamy płytę na obu końcach nacięcia. Dokładne wykonanie całego procesu spowoduje pęknięcie płytki idealnie po linii naszego cięcia.

Przed przystąpieniem do obróbki materiału, należy zwizualizować sobie efekt końcowy po ułożeniu płyt. Pozwoli nam to uniknąć przecięcia wzoru w niewłaściwym miejscu czy spowodowania nieestetycznego przejścia jednej formy w drugą.

1px do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl