Czym są krzyżyki dystansowe?

Czym są krzyżyki dystansowe?

Układanie płytek to zajęcie, przy którym możemy często obejść się bez pomocy fachowca, jeśli posiadamy odpowiedni sprzęt. Krzyżyki dystansowe to jedne z narzędzi, których można użyć, by wykonać tę pracę dokładnie i uzyskać zadowalający, estetyczny efekt. Umożliwiają one równe układanie płytek glazurowanych, czyli zachowanie takich samych odległości pomiędzy poszczególnymi sztukami. Znajdziemy je w ofercie wielu producentów zajmujących się sprzedażą narzędzi glazurniczych.

Jakie krzyżyki dystansowe wybrać?

Krzyżyki dystansowe to nieduże plastikowe elementy, pakowane zazwyczaj po 100 lub więcej sztuk. Potrzebna grubość krzyżyka dystansowego, a tym samym grubość fugi, zależy od rozmiaru płytek, które chcemy położyć. Im większe płytki, tym na większą fugę możemy sobie pozwolić. Szerokość spoiny powinna kształtować się mniej więcej w taki sposób:

  • fuga 1 mm przy płytkach 2 x 2 cm;
  • fuga 2 mm przy płytkach 10 x 10 cm;
  • fuga 3 mm przy płytkach 20 x 30 cm.

Należy pamiętać, że grubość fugi i wymiary płytek to nie tylko kwestia gustu. Wąskie fugi, a tym samym mniejsze krzyżyki do glazury stosuje się w miejscach, gdzie panuje stała temperatura. Ich szersze odpowiedniki pełnią m.in. funkcję wentylacyjną, więc kładzie się je w takich miejscach jak balkony, tarasy czy schody zewnętrzne. 

Jak prawidłowo używać krzyżyków dystansowych do płytek?

Tych niewielkich plastikowych elementów używamy, gdy mamy już zaplanowaną powierzchnię pod względem układu płytek. Nakładamy wówczas szpachlą zaprawę klejową, używając krzyżyków to zachowania odpowiedniej odległości między każdą parą płytek. Płytki glazurnicze trzeba docisnąć do podłoża, żeby dokładnie przylegały do warstwy kleju. Najważniejszą czynnością, o której musimy pamiętać, to usunięcie krzyżyków dystansowych przed wyschnięciem kleju. Wcześniej jednak upewnijmy się przy użyciu poziomicy, czy glazura została położona dokładnie. Po upływie około 12 godzin od ułożenia płytek należy wypełnić spoiny gotową masą do fug.

1px do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl