Płytki o wysokiej twardości - chociaż może być to dla niektórych zaskoczeniem – to materiał wykończeniowy, który jest dość często stosowany podczas remontów mieszkań czy domów. Płytki takie pojawiają się również w punktach usługowych czy przemysłowych i to zarówno w środku, jak i na zewnątrz. Zresztą nie ma się co temu dziwić, ponieważ są to naprawdę wytrzymałe płytki, które posiadają wiele pożądanych cech, szczególnie cenionych w miejscach, gdzie są one mocno eksploatowane. O ile samo klejenie takich płytek nie przysparza większych problemów, o tyle cięcie ich może nie być już takie łatwe. Czym zatem ciąć płytki o wysokiej twardości, aby rezultat takiego cięcia był zadowalający? Na to pytanie postaramy się odpowiedzieć w dzisiejszym artykule.
Czym jest twardość płytek?
Może zanim w ogóle ustalimy czym jest twardość płytek, warto zastanowić się, dlaczego i kiedy powinniśmy zwracać uwagę na ten parametr. Otóż, trzeba szczerze przyznać, że podłoga w naszych domach to element pomieszczenia, który jest mocno eksploatowany i narażony na wiele potencjalnych uszkodzeń. I tutaj zaznaczmy od razu, że właśnie płytki o wysokiej twardości przeznaczone są szczególnie na podłogi i to różnego typu, chociaż spotkać można je też jako okładziny ścian. Takie wykorzystanie płytek powoduje, że muszą być odporne na ścieranie, rożne uderzenia, ale także na duże wahania temperatur, w tym nawet mocne mrozy. Właśnie dlatego tak ważne jest zwracanie uwagi na twardość płytek, szczególnie gdy wiemy już, na co mogą być one narażone.
Czym jednak jest ta tajemnicza twardość płytek? Otóż służy ona do określenia mechanicznego zachowania powierzchni licowej płytek, innymi słowy wyraża odporność produktu na zużycie wynikające z ruchu - po jej powierzchni - różnego typu elementów oraz ciał. Twardość płytek ustala się metodą zarysowania, przy której parametr ten odnosi się do dziesięciostopniowej skali Mosha. Natomiast skala ta opiera się na porównaniu z twardością minerałów naturalnych. Skala ta została stworzona tak, że im wyższy jest parametr, tym trudniejsze jest zniszczenie powierzchniowej warstwy płytek.
Jakie płytki posiadają wysoką twardość?
Wspomnieliśmy już czym jest twardość płytek i jak się ją określa. Jednak które płytki są najtwardsze? Otóż biorąc pod uwagę materiały ceramiczne, to zdecydowanie przoduje tutaj gres naturalny, który swoimi właściwościami zbliżony jest do granitu. Twarda jest także terakota, dlatego również ją stosuje się jako płytki podłogowe. Warto także zaznaczyć, że twarde produkty wykonane są również z klinkieru, który często możemy spotkać na zewnętrznej stronie ścian. Ogólnie, zgodnie z tym co pisaliśmy wyżej, patrząc na parametr twardości sięgajmy na wyższe jego oznaczenia, co automatycznie pokazuje, że są to płytki wykonane z bardzo twardych i przez to również wytrzymałych materiałów.
Narzędzia do cięcia twardych płytek
No dobrze, płytki płytkami, ale nasze główne pytanie dotyczyło tego, czym takie twarde płytki ciąć. Oczywiście, nieodłącznym narzędziem każdego glazurnika są tak zwane ręczne maszynki do cięcia płytek - różnego rodzaju. Trzeba przyznać, że doświadczony glazurnik poradzi sobie z nawet twardymi płytkami za pomocą tego narzędzia, szczególnie gdy odpowiednio dostosuje koła tnące do parametrów płytek. Jednak zdecydowanie lepszym rozwiązaniem, a przy tym także bardziej skutecznym i szybszym, będzie użycie narzędzi elektrycznych. Tutaj możemy użyć szlifierki z odpowiednią tarczą tnącą (przeważnie diamentową) jednak wiemy, że wytwarza ona sporo pyłu i kurzu, więc nie zawsze można ją zastosować. W związku z tym bezapelacyjnie najlepszym rozwiązaniem przy cięciu tych najtwardszych płytek będzie skorzystanie z przecinarek elektrycznych chłodzonych wodą. To maszyny bardzo precyzyjne, niebrudzące, a do tego ich działanie powoduje, że płytki przy cięciu nie mają odprysków ani się nie szczerbią.